+420 777 100 004

V nabídce 10 589 druhů produktů, 8 947 ks skladem.
Současně s Vámi zde právě nakupuje 0 zákazníků.

Základní barvy

Základní barvy slouží jako podkladní nátěr na materiály před lakováním. Tato povrchová úprava zajišťuje lepší přilnavost dalších vrstev laku k povrchu, zvyšuje životnost nátěru a poskytuje o mnoho lepší ochranu pro lakovaný materiál.

Základní barvy dodávají celkovému nátěru lepší vlastnosti než při použití pouze samotné barvy. Základ je navržen tak, aby ve styku s materiálem vytvářel adhezní vrstvu a současně umožnil dobrou vazbu dalších vrstev nátěru. Vzhledem k tomu, že základní barvy nemusí být vyrobeny tak, aby vytvářely odolný povrch, mohou být místo toho navrženy tak, aby zlepšily vlastnosti plnění a vazby s materiálem pod ním. Někdy je těchto vlastností dosaženo chemicky, jako v případě hliníkové základní barvy, ale častěji se těchto parametrů dosahuje fyzikálními vlastnostmi základních barev jako je pórovitost a lepivost.

V praxi se základní barvy používají při nátěrech mnoha druhů porézních materiálů, jako je např. beton a zejména dřevo. Dále samozřejmě i při nátěrech kovů, kde se využívá antikorozních vlastností základních barev.  Základní barvy jsou víceméně „povinné“, pokud materiál není vodotěsný a bude vystaven přírodním živlům. Tyto barvy bývají používány i v případě špinavých povrchů, které nelze vyčistit, nebo před lakováním světlých barev na existující tmavé barvy.

Základní barvy bývají obvykle zbarveny do těsné shody s barvou další či finální vrstvy barvy. Bude-li další nátěr proveden tmavou barvou, může tónování základní barvy snížit počet vrstev dalšího nátěru, který je nezbytný pro barevně a vizuálně rovnoměrný povrch lakovaného předmětu.

Základní barvy nemohou být v žádném případě používány pro finální úpravu povrchů. Znamená to, že je musíte přetřít dalšími vrstvami ochranných laků či barev. Pro ušetření Vaší práce však existují i barvy 2v1 či 3v1, které již v sobě základní barvu obsahují. Zvolení vhodného postupu a barvy či rozhodnutí o tom, zda základní barvu použít či nikoliv záleží na dané aplikaci, materiálu a použití.

Základní barvy můžeme rozdělit na:

Základní barvy na dřevo

barvy na dřevo Použití základní barvy na dřevo před lakováním je důležité z několika důvodů. Dřevo je především velmi porézní - absorbuje rozpouštědlo z barvy a předčasně barvu vysuší. Protože většina nátěrů prochází během procesu vytvrzování chemickými reakcemi, je proces závislý na pomalém odpařování vody nebo rozpouštědla, což v případě nepoužití základní barvy není možné a celkový nátěr poté není kvalitní.

Vrstva základní barvy tudíž pomůže nátěru k řádnému vytvrzení. Dalším důvodem pro použití základní barvy je schopnost zakrytí kresby dřeva a zajištění rovnoměrné barvy. Základní barva dále zvyšuje vodotěsnost celkového nátěru, protože tenká vrstva finální barvy není voděodolná.
V našem eshopu nabízíme široký sortiment základních barev na dřevo – více zde.

Základní barvy na kov

Základní barvy na kovNěkteré kovy, jako například neupravený hliník, vyžadují základní nátěr, jiné ne. Základní barvy na kov jsou nutné, pokud má být kovový předmět vystaven vlhkosti. Jakmile voda projde na holý kov, začne oxidace (ocel bude jednoduše reznout). Základní barvy na kov obsahují dodatečné materiály k ochraně proti korozi, jako je např. elektrolytický zinek.

Oxidy kovů neposkytují pevný povrch, aby běžný lak přilnul, a barvy se poté uvolňují ve větších plátcích.  Použití základní barvy zajistí dostatečnou ochranu proti tomuto scénáři. Dalším důvodem pro použití základní barvy na kov může být špatný stav povrchu. Ocelová část může být například rezavá. Samozřejmě, že nejlepším řešením je důkladné čištění kovu (pískování), ale pokud to není možné, mohou být použity speciální druhy základních barev, které chemicky přeměňují rzi na solné kovové soli.

V našem eshopu naleznete velký sortiment základních barev na kov – více zde.

Základní barvy na plast

Základní barvy na plastPoužití základní barvy na plastových plochách je nutné pouze při výrazné změně barvy (například z tmavě hnědé na bílou), protože většina standardních plastů není příliš porézní a nejsou poškozeny vlhkostí.

Podkladový nátěr sníží počet vrstev barvy potřebných k úplnému pokrytí předchozí barvy a pomůže nátěru provést důkladnou vazbu s natřeným povrchem

Vzhledem k tomu, že většina barev a základních nátěrů určených k lakování plastů není založena na vodě, doporučujeme před aplikací test základní barvy na malé testovací ploše. Tím zjistíme zda barva nerozpouští samotnou plastovou část.

Přehled základních barev na plast v našem eshopu naleznete zde.

Měna:

Odhlášení z odběru novinek

1. Nejlevnější Barvy.CZ s.r.o. | Provozovatel www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz | Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem a bez souhlasu nesmí být šířen. | Nastavení cookies